Deze zomer is de Seveso III-richtlijn in Europa aangenomen voor bedrijven die op grote schaal met gevaarlijke stoffen werken. Uit deze richtlijn volgt de Nederlandse Brzo-wetgeving (Besluit Risico's Zware Ongevallen), en bedrijven moeten vanaf 1 juni 2015 hieraan voldoen. Voor bedrijven die op de grens zitten van de Brzo-status kan de nieuwe richtlijn betekenen dat ze vanaf dan net wél of niet aan de veeleisende wet moeten voldoen.
Essenscia, de Belgische zustervereniging van de VNCI, heeft daarom een rekenmodule ontwikkeld waarmee bedrijven kunnen vaststellen hoe de nieuwe richtlijn voor hen uitpakt. Eerder had de vereniging al een concept rekentool gelanceerd, en deze is op basis van de definitieve wet aangepast.
De VNCI raadt vooral bedrijven die behoorlijke hoeveelheden gevaarlijke stoffen opslaan met klem aan om na te gaan of zij onder de nieuwe richtlijn vallen. Mochten zij voortaan in de Brzo-categorie vallen, dan is er namelijk een compleet veiligheidsmanagementssysteem nodig. De opzet hiervan is zeer intensief, waardoor de termijn van 3 jaar echt nodig is om het systeem te ontwikkelen en te implementeren.
VNCI-leden krijgen in september meer informatie over de overige consequenties van de nieuwe richtlijn. Zo moeten bestaande Brzo-bedrijven mogelijk zaken aanpassen voor de omgang met veiligheid en milieu.
Ga naar de online rekentool
Bekijk de nieuwe Seveso III-richtlijn
Meer BRZO-bedrijven door nieuwe richtlijn (VNCI.nl, 3 maart 2011)