Home
Chemie en...
AAA

VNCI online

Rss-feed Blijf bij @ RSS-feed
Twitter Volg VNCI @ Twitter
LinkedIn Word lid @ LinkedIn
Facebook Vind leuk @ Facebook

Chemie in 2030

Toekomst chemie
Bekijk het rapport

Artikelen uit de Chemie nieuwsbrief

<< Bekijk alle nieuwsbriefartikelen

VNCI: investeringen Basisnet blijven noodzakelijk

Uitgave: Nieuwsbrief 2011 week 30 > Categorie: VNCI Veiligheid en gezondheid > Datum: 18 Aug 2011

De VNCI is tevreden over de instemming van alle partijen (overheid, Vereniging van Nederlandse Gemeenten, Interprovinciaal Overleg en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven) met het Basisnet Spoor. Wel benadrukt zij dat investeringen in het spoor nodig blijven. Dat laat de VNCI weten in reactie op de brief van minister Schultz van Haegen (Infrastructuur en Milieu) van 15 augustus aan de Tweede Kamer. Hierin geeft zij aan dat het Basisnet Spoor definitief gereed is nu de resterende veiligheidsmaatregelen zijn ingevuld.

In de exacte invulling van het Basisnet kan de VNCI zich redelijk vinden. Zo juicht de vereniging het toe dat de overheid continu bezig is om het spoor veiliger te maken. Dit gebeurt onder meer via de installatie van de ATB-vv-beveiliging op 350 plaatsen (waardoor ook langzaam rijdende treinen automatisch gestopt worden als ze een rood sein tegenkomen). "Dat zorgt echt voor een verbetering van de veiligheid van het spoorvervoer", zegt VNCI-beleidsmedewerker Macco Korteweg Maris.

De VNCI maakt zich echter nog wel zorgen om een aantal zaken, zoals de rangeerterreinen. "Dat blijft een zwakke schakel", waarschuwt Korteweg Maris, "omdat het Basisnet op een aantal plaatsen erg krap in de risicoruimte (de toegestane hoeveelheid spoorvervoer van gevaarlijke stoffen, gebaseerd op de vervoersprognoses voor het jaar 2020 - red.) zit, waaronder Breda, de route Elst-Oldenzaal en het vervoer via de Randstad." Volgens de beleidsmedewerker hebben capaciteitsproblemen op die plekken direct invloed op het vervoer op een ander traject. "Daarnaast heeft de nationale overheid geen zeggenschap over de rangeerterreinen, want dat is een lokale aangelegenheid. Daardoor kunnen lokale overheden het doorgaande vervoer hinderen of zelfs stilleggen als zij vinden dat dit te veel risico veroorzaakt."

Een ander belangrijk aandachtspunt vindt de VNCI het vorig jaar genomen besluit om, als onderdeel van het Programma Hoogfrequent Spoor, te investeren in nieuwe infrastructuur voor het Basisnet. Het gaat hierbij om een zuidelijke aftakking bij Meteren, zodat de Brabantroute (Eindhoven-Tilburg-Breda-Dordrecht) wordt ontlast, en andere investeringen om het vervoer door Dordrecht verder te ontlasten. Door deze investeringen krijgt het goederenvervoer meer lucht om binnen de risicogrenzen te blijven en kan het efficiënter gebruik maken van de Betuwelijn. De VNCI is positief over de beslissing om te investeren en dringt er bij de overheid op aan om dit snel in gang te zetten.

Minister informeert Kamer over Basisnet Spoor (Gevaarlijke Lading, 16 augustus 2011)

VNCI positief over definitief Basisnet Spoor (Chemie nieuwsbrief, 15 juli 2010)

Regering investeert ineens in goederenvervoer spoor (Chemie nieuwsbrief, 10 juni 2010)

De opinie van de VNCI over logistieke veiligheid

Blijf automatisch op de hoogte via de wekelijkse VNCI-nieuwsbrief


RSS-logo Abonneer uzelf via RSS op de nieuwsbrief